Adile Naşit - Blog Radikal

Post Top Ad

3 Eylül 2014 Çarşamba

Adile Naşit

Adile Naşit/Biyografi
Bloğuma bu sayfayı eklememi gerektiren olay nette gezinirken Adile Naşit ile alakalı bir yazı okumamdan doğdu.Hep merak ederdim yıllarını bu işlere vermiş sanatçılarımızın öz geçmişlerini.

Çoğu yerde sürekli eksiktir onlarla ilgili yazılanlar.Sadece sinemasını, tiyatrosunu veya dizisini seyredip günlük yaşantımıza devam ederiz.Düşünmeyiz bile kimdir bunlar? Biz tv kanalını çeviririz başka kanala ama onlar sahnede devam eder.Çoğu zaman çalışmaktan evlerine bile gidemezler.


Adile Naşit Kimdir?


Adile Naşit Kimdir?Adile Naşit ,17 Haziran1930'da İstanbul'da doğmuştur .Tiyatrocu bir aileden gelmesi onu da bu mesleğe yönelten en büyük etkendi.Babası Naşit Özcan zamanın ünlü komedyenlerinden Komik-i Şehir (Büyük Komik) lakabını almıştır.Sultan Hamid'i bile güldüren adam diye anılır babası.

Annesi de Ermeni kökenli tiyatrocu Amelya Hanım'dır.Ağabeyi Selim Naşit ve 1950'de evlendiği eşi Ziya Keskiner de tiyatrocudur. Adile Naşit'in hayatı türlü zorluklarla geçer.Bizim sürekli gülmesiyle tanıdığımız kadın,aslında işinin dışında çeşitli hayat zorluklarıyla mücadele etmektedir.

Tek çocuğu Ahmet'i kaybedince çocuklara ilgisi daha da artmıştır .Evlendiği eşi 1982 yılında vefat eder.Bir yıl sonra 1983'te Cemal İnce ile evlenir Adile Naşit .1963'te girdiği Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda 1975'e kadar çalışır.Sinemaya asıl girişi 1970 de ve 1976 da 'İşte Hayat' filmdeki rolü, ona Antalya Altın Portakal Film Festivali 'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırır.

Oyunlarında ve sinema filmlerindeki anne tiplemesi ,kendine has üslubu ve o meşhur kahkaları onu unutulmaz kılmakta.Canlandırdığı anne tiplemeleri ona 1985'te Yılın Annesi seçtirmiştir.Oynadığı sinema filimlerinin en önemlisi  Rıfat Ilgazın sinemaya aktarılan eseri Hababam Sınıfı'dır.Sanatçı ölümüne kadar sayısız film ve tiyatro oyununda rol almıştır.11 Aralık 1987'de doğduğu şehir İstanbul'da 57 yaşında bağırsak kanserin sonucu yaşamını yitirmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad