Header Ads

Lev Tolstoy Doodle oldu


Lev Tolstoy Doodle oldu.Google'nin Doodle'leri devam ediyor.Bugün Lev Tolstoy Doodle oldu.Bugün Lev Tolstoy'un 186.doğum yıldönümü olduğu için Google Doodle yaptı.

Peki kimdir Lev Tolstoy ?

Lev Tolstoy ünlü Rus yazardır.Onun en dikkat çeken ve bilinen diyeyim eserleri Savaş ve barış,Anna Karenina ve İvan İlyiç'tir.

Lev Tolstoy 28 Ağustos 1828 tarihinde Moskova'da doğdu. Babası Kont Nikolay İlyiç Tolstoy, 1812 Napolyon Savaşlarına katılmış emekli bir yarbaydı.
Tolstoy romanlarında, insanoğlunun ne kadar değişik karakterli olduğunu vurgular. ''Savaş ve Barış'', ''Anna Karanina'' insan tahlileri ve canlı tasvirler bakımından birer baş eserdir.

Lev Tolstoy zengin bir ailenin çocuğu olarak Rusya'nın Tula şehrindeki Yasnaya Polyana adlı konakta doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova'ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire'i ve J. J. Rousseau'yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetli etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana'ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan "Çocukluk"u bu sıralarda yazdı.

Lev Tolstoy'un kendini arayış serüveni ölünceye kadar sürdü. Karısı bile onu anlamadı. Tolstoy, bir çocuk gibi hayata küstü ve kaçtı. Seksen iki yaşındaki karanlık ve yağışlı bir Ekim gecesinde köyünden ayrıldı. Yolda hastalandı 7 Kasım 1910'da küçük bir tren istasyonunda hayata veda etti.
 Google'nin yaptığı Doodle'de Lev Tolstoy'un üç eserini bir slayt halinde sunuyor bizlere.Google'nin yeni Doodle'lerini bekliyoruz.Bugün Lev Tolstoy Doodle oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.