3. Köprü hızla ilerliyor


3. Köprü hızla ilerliyor.Yapımına 29 mayıs 2013'te başlanan İstanbul'un 3.köprüsü hızla ilerliyor.Yapımında 6500 kişinin çalıştığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatının yaklaşık yüzde 40'ı tamamlandı. Köprüdeki kablolarda kullanılacak tellerin toplam uzunluğu 120 bin kilometre yani dünya çevresinin 3 katı kadar.

Temsili olarak
Yazımızın ilk bölümünü 29 ağustos 2013' yazaroyunu adlı sitemde yayınlamıştım.Hatta oradaki fotoğrafları bizzat kendim çekmiştim.İşte köprünün o günden bu güne olan yapım aşamasında yeni resimleri sizlerle paylaşmak istedim.Yukarıdaki resimde 3.Köprü bittiğinde temsili olarak nasıl olacağı gösterilmiştir.Alttaki resim köprü yerleri yeni hazırlanmaktaydı ve inşaat yeni başlayacaktı.Bu alanda çalışma yapabilmek için orada bulunan ağaçların traşlanması ve köprü ayakları için yer açılması çalışmaları görülmektedir.

29.Ağustos.2013 yazaroyunu sitesinden

Bir seneyi aşkın süredir yürütülen çalışmalar devam etmekte.3. Köprü hızla ilerliyor.


İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmaların yaklaşık yüzde 40'ı tamamlandı. Köprünün kuleleri her 2 yakada 300 metreyi geçti. Kuleler, ana kabloların bağlanacağı semerin üzerine konacak olan çelik panellerle 322 metre yüksekliğe ulaşacak. Köprünün ana açıklık kısmında, araçların üzerinden geçeceği ve 870 tonluk çelik tabliyelerin teker teker denizden kaldırılmasında kullanılacak yüksek kapasiteli dev vinçlerin sahada montaj çalışmaları da sürüyor. Köprüde yer alan kablolarda kullanılacak yüksek mukavemetli tellerin toplam uzunluğu ise 120 bin kilometreyle dünyanın çevresini 3 kez saracak uzunlukta olacak. (Alıntı Sabah)
27.10.2014 Blogradikal.comYazar: Murat Marti
* Tüm sosyal hesaplarım: Facebook - Twitter - İnstagram - Youtube @yazarlife 'dır.

Paylaş:

Site:

Blog Radikal'de ki tüm yazılar, bazı alıntılar hariç, sitemize aittir. Kaynak linki vererek bir kısmı veya tamamını kullanabilirsiniz. Sitemizde ki Fotoğraflar da çoğu kendi çekimimiz veya ücretsiz kullanılabilir sitelerden seçilmektedir. Paylaşalım Önerelim..!

Previous Post
Next Post