Dikilitaş ( Obelisk )


 Obelisk
FOTO: Murat Marti
Dikilitaş diğer adı Obeliskte denilen kaide şu anda Sultan Ahmet Meydanı'nda bulunmaktadır.Günde bir çok kişinin gezdiği meydanın ortasında bulunan bu taşın nereden ve anlamının ne olduğunu merak edenimiz azdır sanırım.Dikilitaş'ın Sultan Ahmet Meydanı'ndaki macerası kısaca şöyle.


Dikilitaş ilk olarak Mısır firavunu III. Tutmosis tarafından MÖ 15. yüzyılda yaptırılmış ve Karnak tapınağının yedinci pilonunun güneyine dikilmişti. 
Roma imparatoru II. Constantius MS 357 yılında dikilitaşı tahtta bulunuşunun 20. yılı onuruna Nil ırmağı üzerinden İskenderiye şehrine getirtti. 
Daha sonra, MS 390 yılında imparator I. Theodosius dikilitaşı gemi ile İstanbul'a getirterek Hipodrom'da şimdiki yerine diktirdi.(Alıntı Wikipedia)
Dikilitaş
Foto: Murat Marti
 Daha önceleri resimdeki Dikilitaş'ın bu alt kaidesi toprak üzerindeyken zamanla çeşitli doğa olaylarından dolayı toprak altında kalmıştır.

Şu anda bulunduğumuz yerden baktığımızda resimdeki gibi bir çukurda bulunmaktadır.Etrafı açılarak demir paravanlar konularak koruma altına alınmış ve bu şekilde sergilenmektedir.Zamanımızda gün içinde binlerce ziyaretçi bu Dikilitaş'ın önünde fotoğraflar çektirmekte ve ilgiyle izlenmektedir.

yazan: Murat Marti
Blogradikal.com

Yazar: Murat Marti
* Tüm sosyal hesaplarım: Facebook - Twitter - İnstagram - Youtube @yazarlife 'dır.

Paylaş:

Site:

Blog Radikal'de ki tüm yazılar, bazı alıntılar hariç, sitemize aittir. Kaynak linki vererek bir kısmı veya tamamını kullanabilirsiniz. Sitemizde ki Fotoğraflar da çoğu kendi çekimimiz veya ücretsiz kullanılabilir sitelerden seçilmektedir. Paylaşalım Önerelim..!

Previous Post
Next Post