Header Ads

Futbol yorumları arenayı aratmıyor

Tüm kanalların bir spor yorum programı var.Kimisi kendi dalında ekol olmuş kimisi futbolla alakası olmayan ama içinde spor kelimesi geçen yayınlar.

Ne zamandır bu konuyla ilgili bir yazı yazmak istiyordum fakat fırsat olmuyordu.Bazı yorum programları artık beni ciddi şekilde rahatsız etmeye başladı.Futbol yorumları arenayı aratmıyor!


Kimisi profesyonel futbolculuğunu bitirmiş hayatına yorumculuk yaparak devam ediyor,kimisi eski hakem bir diğeri senelerce gazetecilik yapmış kendi dallarında profesyonel insanlar.Buraya kadar bir şey yok.


Benim takıldığım artık iş o kadar çığırından çıkmış ki oynayan futbolcu ve yöneticileri çok acımasızca eleştiriyorlar.O kadar ki sinirleniyorlar birbirlerini bile dinlemiyorlar,ekranda olduklarını unutuyorlar.Artık böyle yayınlar başlarken zararlı içerik logosu bile konması gerek şiddet ve korku içerir gibi.Stüdyolar da masalar kurulu, sıcacık bir ortam, kahveler, çaylar hatta kurabiye takviyeli servisleri önlerinde.Tabi ki bunlar olması gerek benim anlatmak istediğim böyle bir ortamda stat da oynanmış maçı yorumlamanın ne kadar kolay bir iş olduğudur.

Artık futbol yorumları arenayı aratmıyor.Oynayan futbolcuların maçlara nasıl hazırlandığı belli.Bazı maçlar çok zor şartlarda oynanıyor.Buna hava şartları da dahil.Ben burada kimseyi savunmuyorum ama artık insanların empati yapması gerektiğine inanıyorum.Oturduğun yerden ekrana bakarak yorumlamak çok kolay.Tamam yorumunu yap da niye o kadar hiddetleniyorsun da ortamı geriyorsun be kardeşim.

Artık maçlarında güzel tarafı kalmadı. Eskiden hafta sonları olduğunda maçlar büyük bir hevesle beklenirdi.O zamanlar çoğu maç cumartesi pazar oynandığı için tatil günleri daha bir zevkli geçer,pazartesi iş başı yapıldığında kendi aramızda seyrettiğimiz maçları veya taraftarı olduğumuz takım hakkında kritikler yapar spordan zevk alırdık.

Günümüzde ise daha maçlar oynanmadan türlü yorumlar ve kritikler yapılıyor, çoğu da olumsuz yönde. İş böyle olunca taraftar da etkileniyor yorumcuların bu yaptıkları hareketlerden ve yorumlardan dolayı.Bence futbolun bu hale gelmesinde bu camiada kim varsa hepsi bir parça sorumludur.Artık biz gerçek yorum ve yorumcularla güzel bir televizyon programları istiyoruz.Agresif yorumlardan uzak tansiyonu yükseltmeyen seyirciye saygılı yayınlar olması dileğiyle...

1 yorum:

  1. vakit çalmaktan başka bişey değil bu programlar, izlemeyeceksin prim vermeyeceksin.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.