Hürrem Sultan Hamamı


Hürrem sultan,devrin en kudretli padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın eşidir.Lehistan krallığı sınırları içinde papaz bir babanın kızı olarak doğdu.Esas ismi Roxelana'dır. 

Tatar akıncılar 14 yaşındayken kaçırarak Topkapı Sarayı'na cariye köle olarak sunuldu.

Bundan sonra olaylar gelişerek Sultanın gözdesi olarak daha sonra da Kanuniye eş olarak yaşantısına devam etti.Kanuni Sultan Süleyman'a dört erkek bir kız çocuk doğurdu.Bunlar, kız Mihrimah Sultan,erkek çocuklar ise Mehmet,Selim,Bayezid ve Cihangir'dir.

Hürrem Sultan saltanatı zamanında bir çok eser yaptırdı.Bunlardan biride kendi adını taşıyan Haseki Sultan Hamamı veya diğer ismiyle Hürrem Sultan Hamamı'dır.


Haseki Hamamı (Ayasofya Hamamı, Haseki Hürrem Sultan Hamamı da denir), İstanbul'da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyılda sipariş edilmiştir. Aya Sofya'nın yanına, daha önce tarihi Zeuksippos Banyoları'nın bulunduğu yere inşa edilmiştir.(Alıntı Wikipedi)

Foto- murat marti
yazan : Murat MartiYazar: Murat Marti
* Tüm sosyal hesaplarım: Facebook - Twitter - İnstagram - Youtube @yazarlife 'dır.

Paylaş:

Site:

Blog Radikal'de ki tüm yazılar, bazı alıntılar hariç, sitemize aittir. Kaynak linki vererek bir kısmı veya tamamını kullanabilirsiniz. Sitemizde ki Fotoğraflar da çoğu kendi çekimimiz veya ücretsiz kullanılabilir sitelerden seçilmektedir. Paylaşalım Önerelim..!

Previous Post
Next Post