Dünya Kadınlar Günü - Blog Radikal

Post Top Ad

8 Mart 2015 Pazar

Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.
 Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 
 ''Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki, başında bir bez, peştemal veya buna benzer bir şeyler asarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın manası neye delalet eder? Medeni bir millet anası, bir millet kızı için bu garip şekiller, bu vahşi vaziyet nedir? Bu hal milleti çok gülünç gösterir ve derhal düzeltilmesi lazımdır.'' M.Kemal Atatürk
8 Mart Kadınlar Günü - Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Bu yazım vasıtasıyla Kadınlarımızın, değerli annelerimizin, hayatı paylaştığımız tüm kadınlarımızın 'Kadınlar Günü'nü kutlarım.

Kağıt üzerinden veya sosyal medyadan değerli kadınlarımızın 'Kadınlar Günü'nü kutlamak kolay da ülkemizde iş icraata gelince işler karışıyor.

Bu sene kadar kısa bir süre içinde bu kadar kadın cinayetlerine sahne oldu mu bu ülke acaba?

Şiddet gören,infaz edilen, taciz ve tecavüzde bulunulan kadınların hakkı yok muydu bu günde? Yaşasalardı onlarda kutlayacaktılar bu günü ama olmadı.Bir koca, bir sevgili, bir arkadaş, bir aramızdaki katil, aldı canlarını onların!..

Bu nasıl bir sevgi peki?..

Bizim kadınlarımız hala dayak yiyorlar,sevmedikleri adamlara veriliyorlar,senin yaşın müsait 12'ini geçtin deyip sorgusuz sualsiz evlendiriliyorlar.Hala bir 'meta' olarak görülen toplumlarda kadının ne günü olabilir ki?

"Cennet Anaların Ayakları Altındadır!.." Hadisini biliyorsun da o kadının senin çocuklarının anası,sevgilin,kardeşin,karın olduğunu niye unutuyorsun?..

Saygı ve sevgilerimle Türkiye'm 8 Mart Kadınlar Günün Kutlu Olsun!..

yazaroyunu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad