Google Botları Siteye Nasıl Getirilir? - Blog Radikal

Post Top Ad

2 Mayıs 2016 Pazartesi

Google Botları Siteye Nasıl Getirilir?

Bu yazımda Google botları siteye nasıl getirilir? Kısaca anlatmak istiyorum.Konu blog veya site işleri ile uğraşan tüm herkes için önemli bir konudur.

Önce bilmeyen kişiler için Googlebot nedir? Bu başlığı bir açıklığa kavuşturalım. Google tüm web dünyasını saniyeler içinde
tarayabilmesi için kullandığı (örümcekler) de denen bir tarama işlemidir..! Google dizinine eklenecek yeni sayfaları bulup çıkarması için çalışan bu örümcekler,milyonlarca sayfayı tarayarak arama motorlarına taşırlar.

Eğer siteniz güncel bir siteyse bu botlar sürekli siteniz sayfalarına uğrayarak, yeni yayınlanan sayfaların indexlenmesini sağlar. Bir de işin diğer yüzü var,ara sıra yazı yazarak sitenizi güncel tutmaya çalışıyorsanız bu botlar sitenizi es geçebilir. İşte problem burada başlar. Sitenizde ki yazınızı Google arama motorunda bulamazsınız çünkü index almamıştır.

Kısaca Ne Yapmak Lazım?

  • Yazınızı yayınladıktan sonra sayfanızın linkini (Google+) yayınlayın
  • Facebook hesabınız varsa aynı şekilde sayfanızın linkini paylaşın
  • Twitter kullanıyorsanız burada da aynı işlemi yapınız
  • Başka sosyal hesaplar kullanıyorsanız sayfanızın linkini buralarda da paylaşın
  • Bu şekilde yeni yazdığınız yazınız ile Googlebot'ların ilgisini çekeceksinizdir
Tabi bunların dışında en etkili sayfa (Google Search Console) yani diğer ismi ile (Webmaster Tools) sayfasına sitenizi kayıt yaparak buradan taratabilirsiniz. Bunu diğer yazımda sizlere nasıl yapıldığını paylaşacağım..!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad