Header Ads

Neden laktozsuz süt içmeliyiz?

laktozsuz süt
Neden Laktozsuz süt içmeliyiz? İnsanoğlunun geçmişine bakıldığında, yapılan araştırmalara göre sütün takribi 5000 yıldan beri insanın hayatında olduğu anlaşılmakta.

Sütün nimetleri saymakla bitmez. İnsan hayatına etkileri doğumundan itibaren etkisi olan sütün; hastalıklara karşı direnci, zeka gelişimine katkıları, B2 vitamini için kaynak olma yani peynirde sütün yardımıyla bulunması, cilt güzelliği ve tırnakların sağlıklı büyümesine yardımcı olması bakımından, faydaları saymakla bitmeyen bir besin kaynağıdır...!

sütün nimetleri
Sütün bu kadar faydalı olmasının yanında sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığı için, bazı kişiler tarafından rahatlıkla içilememektedir. Süt içmeyi seviyorsunuz ama sindirim sisteminiz içince sizi rahatsız ediyorsa Laktozsuz sütü tercih etmelisiniz.

Laktoz intoleransı nedir?

Süt ve süt ürünlerinde bulunan Laktoz bir süt şekeridir. Bu şekeri ince bağırsaklarda Laktez denilen enzim ile parçalanır. İnsan vücudunda bağırsaktaki bu enzimin yetersiz olması bu Laktozu parçalayamadığı zaman; ishal,gaz ve şişkinlik oluşur bu da insanı rahatsız eder. İşte bu durum ( Laktoz İntoleransı ) olarak adlandırılır..!

Süt ve süt ürünleri tüketildikten sonra ortaya çıkan belirtiler şunlardır:


  • Mide bulantısı
  • İshal – süt ürünlerini sindirdikten 1-2 saat sonra
  • Mide gazı ve geğirme – bağırsak yolunda oluşan gaz nedeniyle
  • Mide ağrısı
  • Mide guruldaması
  • Mide şişkinliği


Artık teknolojinin ilerlemesiyle sütünde birden çok çeşidi bulunmakta ve istediğimizi seçebilmekteyiz. İşte Laktozsuz süt seçimi burada ön plana çıkmakta. (yazarlife)

Etiketler: Süt,laktoz,intolerans,

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.