Header Ads

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

Doğadaki canlılar arasında, tavuk evcil hayvanlar sınıfında olup; köy ve bakımı uygun olan yerlerde bakılan en güzel hayvanlardandır. Tavuğun yapmış olduğu yumurta hem besin açısından en ucuz gıda maddesi, hem de pişirme ve yemek yapma bakımından en basit işleme tabi bir besindir.

Yumurta denince hepimizin aklına şöyle güzel bir kahvaltı gelir herhalde. Sadece sabah kahvaltısı değil günün her öğününde ve hemen hemen her hazır aperatif yiceklerde bulunur. Yağda yapılan yumurtanın yanında suda pişirilerek tüketimi de fazladır.

Özellikle küçük ve okul çağındaki çocukların beslenmelerinde ve sağlıklı yaşam açısından her gün spor yapanlar için de bulunmaz bir protein kaynağı yumurta; bizim için tabiatın harikalarından biridir.
Yumurta sadece yağda veya kaynatılarak değil, salatalar da, böreklerde, sos yapımında, pasta yapımında vs, vs, bir çok alanda kullanımı vardır.


Haşlanmış Yumurtanın Faydaları


  1. Haşlanmış yumurtanın faydalarını sayacak olursak, zengin bir protein kaynağı olan yumurtanın içinde folik asit, demir, çinko ve fosfor bulunur. Yumurta vücudun temel ihtiyacı olan aminoasitleri de içerisinde barındırır.
  2. Ayrıca A, D, B1, B2, B6, B12, E ve K vitaminlerini içerir. Tek bir yumurtanın içerisinde beş altı gram ham protein bulunmaktadır. Protein bakımından zengin olan besinler arasında en uygun fiyatlı olanıdır.
  3. Hazır yiyeceklere nazaran çok daha uzun süre tokluk sağlar. Uzmanlar özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların protein ihtiyaçlarının karşılanmasında haşlanmış yumurtanın tüketilmesini tavsiye etmektedir.
  4. Vücut geliştirmede birinci sırada tüketilmesi gereken besinlerden olan yumurtanın sarısındaki A vitamini gözlerin çok daha iyi görmesini sağlar, kemik gelişimine yardımcı olur.
  5. Sağlıklı dişlere sahip olmamızı sağlar. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı direnç göstermesine yardımcı olur.
  6. Yumurta sarısındaki D vitamini özellikle çocuklarda kemik bozukluğunu önler ve kemiklerin daha sağlıklı gelişmesini sağlar.
  7. E vitamini bakımından oldukça zengindir ve böylelikle vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur.
  8. B grubu vitaminleri katkısıyla besin öğelerini enerjiye çevirir.
  9. Deri sağlığı açısından önemlidir.Kan yapımı için gerekli olan demiri içerir.
  10. Büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Özellikle hamile bayanlara rafadan pişmiş yumurta önerilir.
Yumurta protein bakımından zengin olduğundan sebzelerle birlikte tüketildiğinde sağlık açısından yararlı olur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.