Header Ads

Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama


Aracımın çekildiği otopark bilgisi sorgulama artık e-devlet kapısında. Bir anlık vurdumduymazlığınız amaan iki dakikaya geleceğim ne olacak? dediğiniz bir anda, arabanızın çekildiğini öğrenip gününüzün zehir olması hiçten bile değil.
Hadi çekildi, ama nereye sorusu daha büyük sorun. İşte artık bu sorunun cevabı e-devlet kapısında.  E-devlet kapısı üzerinden aracın çekildiği otopark ve ceza bilgisini anlık bildirim ile öğrenme ve son beş yıldaki kaza ve ceza bilgilerinin görüntülenip barkodlu belge oluşturma imkanı sağlandı.


Aracın Çekildiği Otopark ve Ceza Bilgisinin anlık bildirimi kapsamında; aracın herhangi bir kural ihlali neticesi otoparka çekilmesi durumunda aracın plakası, otopark adı, birim il/ilçe, otopark adresi, otopark telefonu, otoparka çekme nedeni, otoparka çekme tarih ve saat bilgileri ile aracın tescil plakasına trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edilmesi durumunda e-devlet kapısında kayıtlı elektronik posta adresine ve e-devlet mobil uygulamasını indiren kullanıcılara uygulama üzerinden anlık bildirim (push notification) ile bilgilendirme yapılacak. Sürücü Ceza ve Kaza Bilgisi Sorgulama kapsamında; vatandaşlar TC kimlik numarası, adı soyadı, sürücü belgesi numarası, belgenin verildiği birim, sürücü belgesinin tarihi, sınıfları, geçerlilik tarihi, kısıt kodu, aktif ceza puanı, son 5 yıl içindeki ceza bilgileri, iptal bilgileri ile son 5 yıldaki ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasının tarihi, saati, yeri, il/ilçe, kusur durumu bilgilerini görüntüleyebilecek ve bununla ilgili barkotlu belge oluşturabilecek.


Nasıl öğrenirim?


  • E-devlet sayfanıza giriş yaptıktan sonra 
  • Trafik ve Ulaşım kısmına tıklayın ( yukarıdaki resimde ok işaretli kısım)
  • Burada açılan sayfada (Emniyet Genel Müdürlüğü) sayfasında
  • (Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama) butonuna tıklayarak bilgileri görüntüleyebilirsiniz. (Yoğunluktan dolayı sayfa açılmazsa tekrar deneyiniz...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.