Header Ads

Şehitler listesini sorgulamak artık mümkün

Şehit sorgulama için MSB'den flaş atak! Şehitler listesini sorgulamak artık mümkün... Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yeni hizmeti olan Şehit Listesi Sorgulama", yüz binlerce vatandaşın beğenisini topladı. Fakat vatandaşlar şehitler listesinde akrabası olup olmadığını öğrenemeden yeni hizmet askıya alınmıştı. MSB, Şehit Tespit Listesi'ni erişime tekrar açtı.


Şehit sorgulama hizmeti MSB tarafından yayınlanmasının ardından milyonlarca insanlarda heyecana yol açtı. Kısa bir sürede erişime kapanan şehit sorgulama hizmetinin yeniden erişime bu sabah saatlerinde açıldı.

MSB ŞEHİT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Milli Savunma Bakanlığı, 2008 yılında vatandaşların Şehit Listesi'ni görüntüleyebilmesi için şimdiye kadar yapılan savaşlarda şehit olan isimleri internet ortamına aktardı. İnternet sitesinde yer alan Şehit Listesi sistemiyle birlikte vatandaşlar büyüklerinin herhangi bir savaşta şehit olup olmadığını görüntüleyebiliyor.

ŞEHİT TESPİT PROJESİNE BURADAN GİRİŞ YAPARAK ŞEHİT SORGULAYABİLİRSİNİZ...

MSB şehit sorgulama işlemi için ilk olarak kişinin Adı, Baba Adı ve Doğum Yılı'nın doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor. Daha sonrasında sorgulama butonuyla birlikte sistem çalışıyor ve eğer sorgulanan kişi herhangi bir savaşta şehit düştüyse, bu bilgi ekranda görüntüleniyor.

Şehit tespit sisteminde, 1853 Kırım Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp Savaşı, 1912-1913 Balkan Savaşı, 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı, 1919-1922 Kurtuluş Savaşı, 1950-1953 Kore Savaşı, 1853-1928 Muharebe Dışı Diğer Şehitler ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit düşenlerin bilgilerine ulaşılabiliyor.

Bu sistemle birlikte vatandaşlar, aile soyunda daha önceden bir kişinin bir savaşta şehit olup olmadığını sorgulayabiliyor ve eğer böyle bir durum var ise, ekranda uyarı olarak görüntüleniyor.

ŞEHİT SORGULAMA EKRANINA YOĞUN İLGİ SONRASINDA AÇIKLAMA

MSB şehit sorgulama ekranına akın akın giren milyonlarca vatandaş, sistemde yoğunluk oluşturdu ve sistem kilitlenmiş durumdaydı. Ara ara yeniden bağlantı sorunu yaşansa da şu an sorgulama yapılabiliyor.

MSB'nin Sitesinde Yer Alan Uyarı
Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada yoğunlukla ilgili olarak bilgi verildi. Açıklamada "Hizmet iyileştirme çalışmaları sebebiyle sorgulama sayfası geçici olarak kapatılmıştır. İlgili çalışma tamamlandıktan sonra hizmet tekrar kullanıma sunulacaktır."

 Kaynak: Haberturk https://goo.gl/NH4QTd

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.